Jak zaprojektować kuchnię?

projekt kuchni

 

Jeśli mamy przed sobą projekt wymarzonej kuchni warto pamiętać, że liczy się nie tylko wygląd, ale swoją istotną rolę ma również funkcjonalność. Dobrze przygotowana kuchnia to coś więcej niż pomieszczenie, które cieszy estetyką. Dla wielu osób to również coś na kształt centrum domu, ponieważ to właśnie w kuchni spędza się więcej czasu niż w salonie czy sypialni. Proste i funkcjonalne rozwiązania mają sprawić, że gotowanie stanie się przyjemniejsza a czas spędzony w naszej kuchni będzie rzeczywiście przyjemnością, a praktycznie każdy chce się kiedyś poczuć tak jak prawdziwy mistrz gotowania. 

Nie będzie się dało przygotować udanej kuchni bez dobrego projektu. Już na etapie projektowania należy się zastanowić jaki efekt chcemy osiągać i co dla nas jest najważniejsze. Nasza kuchnia może być przytulna, tradycyjna, sterylna, nowoczesna, wybór będzie zależał wyłącznie od nas i tego jakie mamy oczekiwania. 

Co należy zatem wziąć pod uwagę przy projektowaniu idealnej kuchni?

Najważniejsza kwestia jaką musimy brać pod uwagę to ocena własnych potrzeb. Wiele będzie zależeć od tego jak często i jak dużo będziemy gotować. O tych kwestiach należy myśleć już na samym początku, by przy projektowaniu podjąć dobre decyzje i uczynić kuchnię zadowalającą pod kątem naszych indywidualnych potrzeb.

kuchnia

Nowoczesne kuchnie 

Wiele osób stawia na nowoczesne podejście i tym samym ważna będzie między innymi ergonomia. Dobrze projektowana kuchnia to takie miejsce, gdzie spędzać będziemy wiele czasu i dobrze będzie, by tego czasu nie marnować. Dobrze przygotowane wnętrze da nam możliwość prowadzenia kuchennych eksperymentów jak i też będzie takim miejscem, gdzie szybko uda się coś smacznego przygotować. Będzie można sobie poradzić w takim pomieszczeniu dosłownie w każdej sytuacji. Najważniejsze to mieć nowoczesne rozwiązania, które sprawia, że nie będzie się tracić czasu na tych czynnościach, które mogą być zbędne. W czasie projektowania trzeba planować układ kuchni tak by w trakcie gotowania nie błądzić między jednym i drugim końcem nie wiedząc co tak naprawdę chcemy zrobić. Gotowanie powinno być dla nas przyjemnością. 

Szafki kuchenne 

Projektując kuchnię należy się zastanawiać nad najważniejszymi elementami i sprzętami AGD oraz układem pomieszczenia. Warto myśleć jaki typ zmywarki mieć, czy potrzebujemy ekspresu do kawy, jaka lodówka będzie potrzebna i gdzie ma stanąć. Projekt powinien wziąć pod uwagę czy te elementy będą wolnostojące czy będą zabudowane. Trzeba brać pod uwagę estetykę sprzętów, ponieważ ma ona bardzo duże znaczenie i wpływa na to czy uda się stworzyć rzeczywiście idealną całość. Nie można zapominać, że swoją rolę mają tutaj również kolory. Od tego jaką podłogę czy odcień ścian wybierzemy zależeć będzie nastrój naszej kuchni. W nowoczesnych kuchniach stawia się na klasykę i sterylne chłodne barwy, które dają poczucie czystości pomieszczenia. Swoją ważną rolę będzie miało również oświetlenie, nad którym trzeba się dobrze zastanowić. To ważny element wpływający na komfort pracy. projektując kuchnię należy myśleć o oświetleniu całego pomieszczenia i poszczególnych elementów. Warto starać się w miarę możliwości o dostęp światła dziennego w dużej ilości.

 

Powiązane artykuły

Nasz partner

Your Interiors - Wnętrza z projektowane z pasją!

Współpraca z polskimi i zagranicznymi klientami, pasja, kreatywność, umiejętne gospodarowanie środkami, profesjonalizm - to w skrócie zalety projektantek firmy Your Interiors - Agnieszki i Karoliny.